W dzisiejszych czasach rzadko zdarza się aby obdarowywać ukochaną pierścionkiem zaręczynowym swojej matki lub babki, dlatego panowie stoją przed nie lada wyzwaniem, aby trafić w gust swojej wybranki.

Czym kierować się przy zakupie zaręczynowego pierścionka? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy partnerka lubi skromne czy może bardziej okazałe pierścionki.
Warto również znać rozmiar, a jeżeli nie macie Panowie wiedzy na ten temat, może warto zajrzeć do szkatułki i pożyczyć jakiś, aby później nie było problemu związanego z niewłaściwym rozmiarem.

W większości przypadków na pierścionki zaręczynowe wybierane są takie, które mają oczko, jedno lub kilka.  Choć niekiedy są również brane w kształcie obrączki.

Przy zakupie pierścionka z oczkiem warto zastanowić się jakiego koloru ma być to oczko:
Białe ? cynkownia ? najpopularniejsze
Białe – diament
Czerwone – rubin
Granatowe – szafir
Błękitne – akwamaryn
Zielone ? szmaragd
Fioletowe – ametyst

Kolor oczka w pierścionku jest  sprawą zupełnie indywidualną, zależną całkowicie od gustu i upodobań zarówno Pań, jak i Panów.

Warto pamiętać, że oczka w pierścionku bez względu na to czy jest to cyrkonia, czy jakikolwiek kamień szlachetny powinny być zakuwane, nigdy wklejane, ponieważ wiele pań nie zdejmuje biżuterii wykonując wszelkiego rodzaju prace domowe w trakcie jego użytkowania ? prania, sprzątania ? dłonie mają kontakt w woda, a w związku z tym po jakimś czasie klej, na który zostały przyklejone kamienie najzwyczajniej puści.

Jeżeli chodzi o próbę to zdecydowanie najlepsza będzie próba 585, czyli tak zwane 14 ? sto karatowe złoto. Jest ono bowiem najodporniejsze na wszelkie czynniki zewnętrzne, jak i nie jest za miękkie.

Kupując pierścionek warto zwrócić uwagę na grubość szyny. Aby nie wygiął się podczas noszenia lub w razie potrzeby, żeby można było go rozszerzyć. Mniej istotna z kolei jest szerokość szyny ? w dużym stopniu nie wpływa ona na jakość pierścionka.